Építési tanácsadás

Nélkülözhetetlen eszközök családi ház építéshez!

1

Építési tanácsadás fórum - Kérdezzen : válaszolok!

Tegye fel Ön is építkezéssel, felújítással kapcsolatos kérdéseit!

A kérdezz - felelek fórum nyilvános, nem kötött regisztrációhoz! Az űrlap kitöltése során megadott e-mail címek nem nyilvánosak, azokat bizalmasan kezeljük, és csak a válaszadás során használjuk. Nem küldünk kéretlen leveleket.














Molnár Tibor

2015-01-21 : ablak a szomszédra

Tisztelt Balog József!
Először is köszönöm a válaszát.
Másodjára tudna tanácsot adni, hogy a kialakult helyzetben, milyen módon tudom törvénysértés nélkül korlátozni a szomszédok "kukkolását"? Növényzet ültetés, paravánfal telepítése? (minimális távolság, stb)

Köszönettel:
Molnár Tibor
Válasz a bejegyzésre
2015-01-22

Kedves Molnár Tibor!
Telekhatár mellé ültethető növények távolságát a "Szomszédjog" fórumtémában 2013. 05. 16-án   Petőfi Zsuzsanna részére adott válaszomban találja.
Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza

Nagy Tamásné

2015-01-20 : ablak a szomszédra

Van egy "különleges" szomszédunk. Lényegében egy hosszú ház és a tűzfalon ablakot akar nyitni a mi telkünkre nézve.
Kérdésem, hogy engedélyhez kötött-e az ablak kialakítása? Nekünk van- e beleszólásunk a tevékenységbe?

Köszönöm!

Nagyné
Válasz a bejegyzésre
2015-01-20
 Teherhordó falba nyílásbontás építési engedélyhez kötött művelet. Az engedélyt nem  Önöknek, hanem a helyi önkormányzat építéshatóságának kell engedélyezni. A szomszéd építkezésébe Önnek nincs beleszólása. Ha a szomszéd  építkezését sérelmesnek találja, panaszával a helyi jegyzőhöz fordulhat jogorvoslatért.
Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza

Szűcs Zoltán

2015-01-12 : ablak a szomszédra

Bejegyzés
Tisztelt Balog Úr!

Egy 610nm-es (18mx33m) sík üres telekre szeretnénk kb. 120nm+30nm garázs nagyságú házat építeni. A telek É-D fekvésű, ezért az elképzelés az, hogy utcafrotra nézne a dupla garázs a bejárat ill. egy dolgozó szoba (ennek lenne Ny -i ablaka is). Egy alaprajz mellékelve.
A földszintesház, elképzelés szerint téglából úgy épülne meg, hogy minimum "A"-besorolású legyen.

Több kérdésem is lenne:

1) A terület egy gát mellett található és régebben gykoriak voltak a szivárgások... ez 2000-ben a gát megerősítésével megszünt... A környéken a legtőbb ház sáv alapozással készült, de van olyan kétszintes (nagyobb súlyú) amely ez idő tájt cölöp alapot kapott.
Szeretném tudni, hogy a cölöp alap mennyivel drágítaná meg a sávalapozáshoz képest a költségeket.

2) Főfalnak a porotherm k30-as tégla + 15 cm szigetelés
vagy
a porotherm k38-as tégla + 10 cm szigetelés a jobb megoldás???
Ár/érték
Vagy estleg valami más?

3) A tető/padlástér később sem lenne beépítve.
Ön milyen födémet, szigetelést és tetőt javasolna hogy az "A" minősítés itt is megvalósuljon.
(a költség hatékonyság itt is fontos).

4) Az oldalhatárra épített garázs (amely egyben van a főépülettel) hásó (szomszédra néző) falán hány darab és mekkora ablak lehet?
/37§ 4.bek./ "...legalább 1,80 m-es mellvédmagasságú és helyiségenként legfeljebb 1 db 0,40 m2 nyíló felületű szellőzőablaka, szellőzőnyílása lehet. " ez vagy más vonatkozik rá?
Több alaprajzon ennél nagyobbat látok és van ahol helységenként többet is.

Tisztelettel: Zoltán
Válasz a bejegyzésre
2015-01-13

Kedves Szücs Zoltán!
A kérdése olyan műszaki elemzést követel, ami már nem fér bele az ingyenes tanácsadás keretébe

Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza

Kiss Ádám

2015-01-08 : ablak a szomszédra

Üdvözlöm! szomszédom engedély nélkül épitkezett és részben a mi ablakunkra ,kertünkre néz egy 1MX150 es ablak es már nem csak kukkol minket de már át is jár a portánkra mivel az ablaka bukó nyiló.több mint tiz éve épült nem tudom kötelezni hogy szüntesse meg,de keritést nem épithetek? a portámra hogy ne lásson át ,az ablak a porta határon van.Tisztelettel Kiss Ádám.
Válasz a bejegyzésre
2015-01-08

Kedves Kiss Ádám!
A saját telkén építhet  nem tömör anyagú kerítést, ezzel az átjárást megakadályozhatja, az átlátást pedig élősövénnyel. 

Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza

Blága Jakab

2015-01-03 : ablak a szomszédra

Tisztelettel érdeklődöm: Belső udvaros társasházban lakom a főldszinten,és szeretnék egy ablakot vágni a hátsó falba ami egy beépitetlen telekre néz és most parkolóként müködik,tehát nincs épűlet...(egy tüzfal gyakorlatilag)esetleg engedélyezik-e ha utánajárnék..
Üdv.Jakab
Válasz a bejegyzésre
2015-01-05

Kedves Blága Jakab!
Kérdésére csak a helyi Önkormányzat építéshatósága tud választ adni, Mert a válaszadáshoz szükséges a telkek beépítési módjának ismerete is. 

Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza

Csepcsényi Tímea

2015-01-02 : ablak a szomszédra

Hogyan cserélhetem ki üvegtégla falamat ablakra a szomszédra nézőre.Bejegyzés

Ferenc Tamás

2014-11-13 : ablak a szomszédra

Bejegyzés: Szeretném kérdezni Öntől, hogy a szomszédom az én telkem-udvarom felé hány ablakot tehet a házának hátsó felére.
Már ugyanis kettőt beépített, de még kettőt szándékozik beépíteni.
Úgy gondolom, ez eltérne a környéken a szokásostól. Az utcáról viszont csak két ablakkal rendelkezik.
Köteles vagyok e megengedni az ablak építést a szomszédnak.
Az udvarunk felé már négy ablak a nyugodt életünket zavarná.
Válaszát köszönöm.
Tisztelettel: F.Tamás
Válasz a bejegyzésre
2014-11-13

Kedves Ferenc Tamás!
Ha az szomszéd épülete a telekhatártól 3 m-nél nagyobb távolságra van, ablak beépítésénél nincs korlátozás.
A jogszabály nem az ablakok darabszámát határozza meg, hanem a helységek használata szerinti megkötések vannak. Azokra a helységekre, ahol huzamosabb ideig tartózkodnak,  pl szobák,  a szomszéd felé ablak nem építhető  Az épületnek a telek oldalhatárán vagy attól 3 m-en belül álló és a telekhatárral 60°-nál kisebb szöget bezáró homlokzati falában és a vízszintessel 30°-nál nagyobb szöget bezáró, a telekhatár felé lejtő tetőfelületén csak tároló-, közlekedő-, tisztálkodó-, főzőhelyiség és illemhely, legalább 1,80 m-es mellvédmagasságú és helyiségenként legfeljebb 1 db 0,40 m2 nyíló felületű szellőzőablaka, szellőzőnyílása lehet.
Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza

Ördögh Edina

2014-10-18 : ablak a szomszédra

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődni szeretnék,hogy a szomszédra néző falamba szeretnék beépíteni ablakot.Ehhez szükség van hivatalos engedélyre ,vagy van megengedett méret amihez nem kell engedély?

Köszönettel: Ö.Edina
Válasz a bejegyzésre
2014-10-19

. Azért rendszereztem a feltett kérdéseket témák szerint, hogy a témában érdeklődő, azonnal megtalálja válaszát, ha átolvassa a témában feltett kérdéseket és a választ. Hogy ne keljen kérdést feltenni, és nekem ne keljen ugyanarra a kérdésre- újra és újra válaszolni. Kérdésére Ön is megtalálja a választ az "ablak a szomszédra" fórumtéma áttanulmányozásakor. Hogy ne keljen sokat keresni, én megkerestem Önnek . 2014. 07. 18. Filó Mónika részére adtam az önével megegyező kérdésre választ.

Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza


L Mónika

2014-10-08 : ablak a szomszédra

Bejegyztés

Tisztelt Balogh Úr!

Érdeklődni szeretnék, hogy Ön szerint szabályos-e
ha az új szomszédunk az átalakítás során az
udvarinkra néző két szabvány ablakból az egyiket
befalaztatta a másikat az eredeti méret kb 4x nagyította.
Az ablak mellett üvegtéglát alkalmazott. Minket nem
tájékoztatott semmiről és nagyon valószinű, hogy
az egész átalakításra sincs engedélye. Az új ablak mérete zavaró,
mert a lakásunk ablakaiból rálátunk. Segítségét előre is köszönöm.
Válasz a bejegyzésre
2014-10-09

 Az ablak elhelyezési előírása, függ az épület telekhatártól való távolságától. Ha 3 m-nél kisebb a telekhatár és az épület közötti távolság, akkor ablakot csak mellék helység megvilágítására lehet beépíteni helységenként 1-1 db-ot 0,40 m2 felőlettel, és 1,8 m parapet magassággal. Ha a távolság a telekhatártól nagyobb mint 3 m ablakot korlátozás nélkül beépíthető,. Ha a beépítéshez a főfalba nyílást kell bontani, vagy meglévő nyílást vízszintes irányba bővíteni, ez esetben a nyílásbontás ablak részére építési engedélyhez kötött.
Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza

Gallai Miklósné

2014-10-06 : ablak a szomszédra

Tetőtéri beépitésné nyithat e a szomszéd ablakot a telkemre?
Válasz a bejegyzésre
2014-10-09

 A beépíthetőség függ az épület telekhatári távolságától. OTÉK. 37§. 4. bek.

Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza









Építési Tanácsadás

Egy nélkülözhetetlen eszköz építkezőknek, hogy az építkezés ne rémálom, hanem egy magabiztosan levezényelhető művelet legyen!

Kattintson a blokk címére, és tegye fel építkezéssel, felújítással kapcsolatos kérdését a "Kérdezz - felelek" rovatban!

Regisztráció és hírlevél

Ha eddig még nem tette volna meg, iratkozzon fel most DÍJTALAN hírlevél szolgáltatásunka, és mi rendsze- resen elküldjük Önnek KÉSZPÉNZT ÉRŐ írásainkat. Ráadásként INGYEN használhatja költségvetés készítő programunkat!



E-book bemutató

Családi házak tervezése
Az építkezés engedélyezése
Építkezés előtti előkészítés
Családi házak alapozása
Családi házak falazása
Családi házak födémszerkezete
Családi házak tetőszerkezete
Építkezés befejező munkálatai
Családi házak gépészete

A teljes E-book megrendelése

Balog József © 2012

Portálmotor: | InstantPortal 3.0 | On-line látogató: 7

FEL