Építési tanácsadás

Nélkülözhetetlen eszközök családi ház építéshez!

1

Építési tanácsadás fórum Kérdezzen - válaszolok!

Tisztelt kérdező! 2015. 02. 16-tol a saját házam felújításába kezdtem, így feletehetően nem tudok kérdésükre válaszolni. Ezért kérem, ne tegyenek fel kérdést, előreláthatólag márc 8-ig leszek elfoglalt. Megértésüket köszönöm. Ha esetleg mégsem találja meg a fórumtémában adott válaszomban kérdésére a feleletet, írjon.














Tamás Zoltán

2015-01-26 : Házilagos kivitelezés

Tisztelt tanácsadó!

Most készül a terv az épülendő családi házamról.A kivitelező én leszek, ács-állványozó mestervizsgával rendelkezem.A villany,víz,fűtés szerelésen kívül mindent én fogok csinálni.Ilyen esetben az e-építési naplóban bejelölhetem magam magánszemélyként mint kivitelező?Valamint kell e műszaki ellenőr vagy elég a felelős művezető?

Várom válaszát.
Előre is köszönöm.
Válasz a bejegyzésre
2015-01-26

Kedves Tamás Zoltán!
Kérdésére feleletet a " Házilagos kivitelezés" fórumtémában 2015.01.25-én Agócs Krisztián részére adott  válaszomban talál.
Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza

Meggyes Péter

2015-01-26 : Házilagos kivitelezés

Tisztelt Balogh Úr!

Saját családi házamat szeretném bővíteni egy előtetővel. Építészként magamnak terveztem, felelős műszaki vezetői jogosultságom van, ezt is én látnám el. Meg is építhetem magamnak, vagy kell egy kivitelezővel szerződni?
Válaszát köszönöm:
Válasz a bejegyzésre
2015-01-28

Kedves Medgyesi Péter!
É.T.V. 39 § 3. bek.
Építési szakmunkát csak az végezhet, aki az adott tevékenység végzésének megfelelő, jogszabályban meghatározott szakképesítéssel, részszakképesítéssel rendelkezik.
Ennyi a jogszabályi intézkedés. Hogy magasabb fokú végzettséget elfogadnak-e szakképesítésnek, az teljesen egyéni döntés. Ilyen ügyben bírósági határozat tudtommal még nem született.

Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza

Ágnes

2015-01-26 : Házilagos kivitelezés

Tisztelt Tanácsadó!

Abban szeretném a segítségét kérni, hogy építési engedélyt kaptam /egy meglévő családi ház bővítéséhez/ és edesapám építési vállalkozó a rokonság pedig szakmunkás /ács, burkoló villanyszerelő/, mivel apukám építi fel a házam ebben az esetben is kell e-naplót vezetni? A szüleim természetesen nem kérnek fizetséget a munkájukért ezt hogy lehet megoldani? segítségét előre isköszönöm
Válasz a bejegyzésre
2015-01-27

Kedves Ágnes!
Minden építkezésnél kell építési naplót vezetni, függetlenül a kivitelező felállásától. A témában bővebben olvashat a "Házilagos kivitelezés" fórumtémában.

Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza

Kiss Eszter

2015-01-26 : Zártkert-külterület építés

Jó napot kívánok! Tájékoztatást kérnék Önöktől, hogy vennénk egy zárt kerti üres telket, milyen építési lehetőségeink vannak, ha 720 négyzetméteres a telek? Az új földtörvény óta venni se olyan egyszerű mint azt gondoltuk.. Köszönöm előre is válaszukat! Üdvözlettel Eszter
Válasz a bejegyzésre
2015-01-27

Kedves Kis Eszter!
"Zártkert- külterület építés" témában már több mint 150 feltett kérdésre válaszoltam Itt Ön is biztosan megtalálja kérdésére a megfelelő és kielégítő választ.
Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza

Dohrmann-Magyar Zsuzsanna

2015-01-26 : Kivitlezési kérdések

Bejegyzés
Tisztelt Cím!

Meglévő családi házamat szeretném bővíteni, amely vályogtéglából épült, sátortetős ház új tetővel. Nem szeretném, ha feltétlenül össze kellene kötni a régi és az új tetőt. Egy rövid hidat szeretnék, kb. 1 m, mely lemezzel fedett és átvisz az új légtérbe, ahol még egy lépcső visz fel a padlástérbe, melynek csúcsában egy kilátó (a fogópárokon elhelyezett padlókon) helyezkedik el. Az építmény közel 8 m magas.
Az eredeti tervet a helyileg illetékes építésügyi hatóság engedélyezte, mely egy 6 x 6-os,30 N + F Leier téglából épülő, monolit öntött födémes épület. Ezt a födémet és rengeteg betont és téglát fölöslegesnek tartom, nagy a súlya, idővel meg fog süllyedni és elválik a régi épülettől. Ezen kívül, nagyon költséges árajánlatot kaptam a kivitelezésére.
Egy kisebb alapterületű épületet szeretnék padlástérrel, egyszerűbb és olcsóbb megoldással. Nem kell gépészet, a házban meg van a központi fűtés, csak át kell fúrni a csövekkel.Csak villanyszerelés kell a szigetelt bővítménybe, s aztán egybe lehetne nyitni a régit és az újat.
Ezzel kapcsolatban kérnék Önöktől tanácsot. Hogyan lehetne ezt kisebb költséggel létrehozni, egy élhető kellemes lakóteret kialakítani a fent leírtak szerint?
Előre is köszönöm segítségüket! Zsuzsanna

borsos Ádám

2015-01-26 : Mobílház

Üdvözlöm
Szeretnék egy mobilházat, és arra lennék kíváncsi, hogy megépíthetem-e saját magam otthon, és utánna a telekre szállíttatnám, vagy kizárólag készen kell vennem egyet?
köszönöm.
Válasz a bejegyzésre
2015-01-27

Kedves Borsos Ádám!
A "Mobílház" fórumtéma áttanulmányozása után biztosan választ talál kérdésére. Azért csoportosítottam a kérdéseket, hogy a témában érdeklődő gyorsan, kis fáradság nélkül is megtalálja kérdésére a választ.
Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza

Németh Gábor

2015-01-26 : melléképület

Üdvözlöm
Olyan kérdésem lenne hogy van egy terménytárolónak minősített épületünk 3 helységből áll és szeretnék hozzáépíteni egy 9 nm alapozott fémszerkezetes osb lappal zárt helységet! Ehez szükségem lenne valamilyen engedélyre?
Válaszát előre is köszönöm!!
Válasz a bejegyzésre
2015-01-27

Kedves Németh Gábor!

Amit Ön ír, azt úgy nevezik, hogy lopakodó építés. Ha ez a módszer működne bármekkora nagyságú épületet meg lehetne építeni építési engedély nélkül csak feldarabolva. Ha hozzáépít, akkor a teljes épületet kell figyelembe venni, a meglévőt és a hozzáépítendőt. Ha még belefér a telek beépíthetőségébe akkor építési engedéllyel megépítheti a bővítést
Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza

Gábor

2015-01-26 : tetőtér beépítés

Tisztelt Balogh József Úr!

Tetőtér beépítését tervezzük. A ház tetőszerkezete sátortetős kb. 30 fokos meredekséggel ami kis belmagasságot eredményez. Kikértük a ház engedélyes tervét amin a tető még 45 fokos, más tervet senki nem adott le hivatalosan. Az eredeti tető alkalmas tetőtér beépítésre a jelenlegi nem, tehát amikor felújították nem kértek engedélyt az átalakításra! Ha a beépítéshez vissza szeretném állítani az eredeti tetőt az eredeti tervek szerint, akkor megtehetem azt engedély nélkül is vagy nem?
A tető eredeti tatrószerkezete kerülne beépítésre, így nem változna az eredeti tervek alapján semmi.
Válaszát előre is köszönöm!
Válasz a bejegyzésre
2015-01-27

Kedves Gábor!
A régi lejárt építési engedélyt már nem lehet figyelembe venni. A jelenlegi meglévő állapot számít.  A szarufa is tartószerkezetnek minősül. Így el bontása, átalakítása már engedélyhez kötött.
Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza

Agócs Krisztián

2015-01-25 : Házilagos kivitelezés

Üdvözlöm.

Családi kivitelezéssel kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni, illetve felvilágosítást. Sok helyen próbáltunk már felvilágosítást kérni,sajnos a családi kivitelezést mivel nem igazán veszik igénybe, így a hivatalokban is a kérdések zömére nem tudnak konkrét választ adni. Családi házat szeretnénk építeni, az édesapám rendelkezi ács- állványozó szakmunkás képesítéssel, mesterlevéllel, az apósom rendelkezik kőműves bizonyítvánnyal, a testvérem pedig bádogos bizonyítvánnyal. A Szentendrei hivatalban úgy hallottam, hogy ez így rendben is lenne, így megvalósíthatóvá válhat a családi kivitelezés. Mivel nincs vállalkozása egyik családtagnak sem, így azt az információt kaptam ugyancsak Szentendrén, hogy mindenképp szükséges lesz bevonni műszaki vezetőt és ellenőrt is. Kérdésem az lenne, hogy valóban szükséges e a műszaki vezető is, nem elegendő csak a műszaki ellenőr? A tervezőmérnök szerint akkor kell a műszaki vezető, ha más szakmákat is vonunk be,mint pl: víz, gáz, villanyszerelés, ez igaz e?
A válaszukat előre is köszönöm.
Válasz a bejegyzésre
2015-01-25

Kedves Agócs Krisztián!

É.T.V. 39/A §
  Az építőipari kivitelezési tevékenység - a (2) bekezdés kivételével - csak olyan felelős műszaki vezető irányításával folytatható, aki a kivitelezési tevékenység szakirányának megfelelő jogosultsággal és egyéb feltételekkel, továbbá az építési tevékenységet végzők vonatkozásában közvetlen utasítási joggal rendelkezik.
Ez a törvény írja elő kötelezően a Felelős műszaki vezető alkalmazását.

É.T.V. 39/A§ 1 bek.
Aki vállalkozó kivitelezői tevékenység végzésére nem jogosult, de a tevékenység jellegének megfelelő szakképesítéssel rendelkezik, kormányrendeletben meghatározott építőipari kivitelezési tevékenységet csak saját vagy a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény szerinti hozzátartozó céljára végezhet.

 Ez a törvény szabályozza a házilagos kivitelezést.

É.T.V. 39 § 3. bek.
Építési szakmunkát csak az végezhet, aki az adott tevékenység végzésének megfelelő, jogszabályban meghatározott szakképesítéssel, részszakképesítéssel rendelkezik.
 És hogy ki végezhet építési munkát.

191/2009. IX.15. Kormányrendelet az Építőipari Kivitelezésről.
16. § (1) Kötelező építési műszaki ellenőrt megbízni a külön jogszabály szerint építési engedélyhez kötött építési tevékenység esetén, ha
a) az építőipari kivitelezési tevékenységet több fővállalkozó kivitelező végzi,

Ez a kormányrendelet szabályozza, hogy az építkezésnél mikor kötelező a Műszaki ellenőr foglalkoztatása.
Ezt úgy kell érteni, hogy nincs egy fővállalkozó, aki összefogja, koordinálja, és átveszi  az alvállalkozók rész, vagy egész munkáit, akkor ezt a feladatot a műszaki ellenőr tölti be.
Kérdésére válaszolva. Igen kell mindkét irányítót megbízni. Házilagos kivitelezés esetén a kivitelezői szerepkört a Felelős műszaki vezető veszi fel.
Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza

berkes istvánné

2015-01-25 : tanácskérés

BejegyzésT. cim Kérem sziveskedjenek válaszolni ha lehet emailben.Zárt udvaru társasházban lakom. Az egyik tulajdonos / kapcsolatai révén/ engedélyel épitett egy lemez raktárnak használt épuletet.Ezzel akadályoztatva a lakókat, hogy garázsaikat rendeltetésszerüen használhassák.Szeretném tudni van e / tüzvédelmi vagy egyéb szabály arra, hogy egy ilyen kis udvar hány % a épithető be Kérem válaszoljanak arra is , hova fordulhatunk panaszunkal.. Válaszukat köszönöm Tisztelettel: B erkes Istvánné 4090 Polgár Kossuth ut l l/3
Válasz a bejegyzésre
2015-01-25

Kedves Berkes Istvánné!
Igen van szabályzat a beépíthetőségre.  Egyrészről társasházba a közös területen építeni, csak a társtulajdonosok beleegyezésével lehet. A közös terület Osztatlan közös tulajdon, ezt nem lehet kisajátítani.  Építésjog szempontjából, az adott telekre meg van állapítva a megengedett beépíthetőség. Ennek nagyságát a helyi építési szabályzat írja elő. Panaszával a helyi jegyzőhöz fordulhat. De legelőször a közös képviselőtök kérjen álláspontot írásban.

Üdvözlettel: Balog József
Tanácsadó válasza







Építési Tanácsadás

Egy nélkülözhetetlen eszköz építkezőknek, hogy az építkezés ne rémálom, hanem egy magabiztosan levezényelhető művelet legyen!

Kattintson a blokk címére, és tegye fel építkezéssel, felújítással kapcsolatos kérdését a "Kérdezz - felelek" rovatban!

Regisztráció és hírlevél

Ha eddig még nem tette volna meg, iratkozzon fel most DÍJTALAN hírlevél szolgáltatásunka, és mi rendsze- resen elküldjük Önnek KÉSZPÉNZT ÉRŐ írásainkat. Ráadásként INGYEN használhatja költségvetés készítő programunkat!



E-book bemutató

Családi házak tervezése
Az építkezés engedélyezése
Építkezés előtti előkészítés
Családi házak alapozása
Családi házak falazása
Családi házak födémszerkezete
Családi házak tetőszerkezete
Építkezés befejező munkálatai
Családi házak gépészete

A teljes E-book megrendelése

Balog József © 2012

Portálmotor: | InstantPortal 3.0 | On-line látogató: 11

FEL